Gönderen Konu: Ben sizofren miyim ?  (Okunma sayısı 3588 defa)

virtuall

• Yeni Üye
  • *
Ben sizofren miyim ?
« : 22 Temmuz 2013, 14:18:32 »
Merhaba ,

24 yasimdayim , aslinda nereden basliyacagimi bilmiyorum op kadar cok sorun var ki .. Sanirim 7 ya da 8 yasimdan itibaren baslayan ve halen devam eden bi sorunum var , surekli izlendigimi dusunuyorum disarda evde odamda , ders calisirken , muzik dinlerken , yemek yerken . Sanki kosede bir yerde biri ya da birileri var ve beni izliyor , bunlar genelde aklimda kurdugum seyler orda biri olmadigini biliyorum , sanki birilerinin beni surekli izlemesini istiyorum gibi bir sey kendi aklimda yaratiyorum ve bu kisiler genelde tanidigim ya da ilgi duydugum insanlar oluyor bazi zamanlarda bu durum beni hayattan tamamiyla koparabiliyor iste o zamanlarda yaptigim seyin yani bu takintimin ne kadar tehlikeli olduigunu fark ediyorum , bu aliskanlik haline geldi ya da aslinda bir hastalik ve ben farkinda degilim ama gercekten birakmayi istiyoprum bitirmek buna son vermek istiyorum cunku bu beni ciddi bir sekilde hayattaki gecreklikle baglantimi kopariyor bunu fark edebiliyorum , dedigim gibi bu cok uzun zamandir var ilk baslarda bunu onemsemiyordum yani normal gibi geliyordu ama son 4 yildir anliyorum ki normal degil ben b u sekilde devam etymek istemiyorum hayata . ne yapmam gerekiyor ben sizofren miyim

Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU

• Yönetici
  • Yeni Üye
Ynt: Ben sizofren miyim ?
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2013, 20:11:36 »
Merhaba,
Sadece bu yazdığınız şikayetlere bakarak şizofreni hastası olduğunuzu söylemek mümkün değildir. Şikayetleriniz aynı zamanda Obsesif Kompulsif Bozukluğa da benziyor. Bunun ayırıcı tanısının yapılması gerekiyor. Bunun için size önerim bir psikiyatri uzmanına gidin ve tüm şikayetlerinizi ayrıntılı olarak anlatın. Sizin şikayetlerinize iyi gelecek tedavi mutlaka vardır.
Saygılarımla.